Cart
No products in the cart.
Testzsírszázalék
A metabolizmus, vagy sokak által ismert nevén anyagcsere, egy orvosi és biokémiai fogalom, mely az élő szervezetekben végbemenő anyag és energia áramlását jelenti.
Az egyik legfontosabb része a metabolizmusunknak az úgynevezett BMR – nyugalmi anyagcsere. Ez az az energiamennyiség, amely a testünk fenntartásához kell, hogy minden folyamat zavartalanul működjön. Minden ember BMR-je más, ez függ az életkortól, nemtől, aktivitástól, magasságtól, súlytól és testfelépítéstől. Fontos megjegyezni, hogy a testsúly nem az egyetlen olyan mérőszám, ami megmutatja, hogy mennyire egészséges életmódot élünk, hiszen csak a testtömegünkből nem fog kiderülni, hogy milyen összetételű a testünk (tesstzsírszázalék).
A testzsír százalék a szervezet zsírtartalmának és a teljes testsúlynak az aránya. A testtömegindex mellett ez a másik olyan mutatószám, amellyel az elhízás mértékét meghatározhatjuk és figyelhetjük. A szervezetnek szüksége van zsírokra is, mivel védő funkciót lát el a belső szervek miatt, tápláléktápanyagként szolgál, továbbá párnázza a vázrendszert. Ugyanakkor fontos figyelni a megfelelő zsírbevitelre, hiszen a túl sok és a túl kevés zsírbevitel se jó a szervezet számára.
Mitől magas a testzsírszázalékunk?
A legfőbb ok közé egyértelműen a túlzott kalóriabevitel sorolható. Amikor több kalóriát fogyasztunk, mint amennyire a szervezetünknek alapból szüksége lenne. Az extrém módon feldolgozott élelmiszerek és a magas fruktózbevitel mind az emelkedett testzsírszázalékot fogja eredményezni. A cukrok, lekvárok, szirupok és szörpök mind magas szénhidrátsűrűséggel rendelkeznek. Ugyanakkor testalkattípusi sajátosság is okozhat magasabb testzsírszázalékot.
Hogyan tudunk változtatni a magas testzsírszázalékon?
Figyeljünk az alacsonyabb kalóriabevitelre és igyekezzünk olyan élelmiszereket fogyasztani, amik alacsonyabb szénhidrátsűrűségűek (max 40 gramm szénhidráttartalom 100 grammonként). Növeljük a rostbevitelünket, próbáljuk csökkenteni vagy teljesen elhagyni a liszt alapúélelmiszereket, beleértve a teljes kiőrlésű kenyeret és puffasztott rizst is. Ha érkezünk, figyeljünk arra, hogy lassan fogyasszunk el ételünket és együnk savanyú ízeket az étkezések mellé.
Kiemelten fontos, hogy a test zsírtartalmának csökkenésével együtt ne csökkenjen a zsírmentes testtömeg. Kerüljük a koplalást és törekedjünk a magas tápanyagbevitelre. A rendszeres sport mellett figyeljünk a megfelelő és minőségi alvásidőre. Ha ezeket a szempontokat betartjuk és ezek alapján alakítjuk ki életmódunkat, akkor a testtömegindexünk és testzsírszázalékunk is az optimális mértékbe kerül.
Forrás:
https://sportoljma.hu/magazin/mi-az-a-metabolizmus-gyorsitsd-fel-az-anyagcsered