Cart
No products in the cart.
Az Európai Parlament és a Tanács 1924/2006/EK rendelete ( 2006. december 20. ) határozza meg az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokat
3 fogalommeghatározást szeretnénk a jogszabályból kiemelni, mely megkönnyíti tájékozódásunk az élelmiszerekre vonatkozó állítások kapcsán.
Fogalommeghatározás 1
„tápanyag-összetételre vonatkozó állítás”: bármely olyan állítás, amely kijelenti, sugallja vagy sejteti, hogy az élelmiszer bizonyos, a táplálkozásra nézve különös kedvező tulajdonságokkal rendelkezik:
a) azon energia (kalóriaérték) következtében, amelyet
i. tartalmaz;
ii. csökkentett vagy növelt mértékben tartalmaz; vagy
iii. nem tartalmaz; és/vagy
b) azon tápanyagok vagy egyéb anyagok következtében, amelyeket
i. tartalmaz;
ii. csökkentett vagy növelt mértékben tartalmaz; vagy
iii. nem tartalmaz;
Fogalommeghatározás 2
.
„egészségre vonatkozó állítás”: bármely olyan állítás, amely kijelenti, sugallja vagy sejteti, hogy az adott élelmiszer, élelmiszercsoport vagy annak valamely alkotóeleme és az egészség között összefüggés van;
Fogalommeghatározás 3
„betegségek kockázatának csökkentésével kapcsolatos állítás”: bármely olyan állítás, amely kijelenti, sugallja vagy sejteti, hogy az adott élelmiszer, élelmiszercsoport vagy annak valamely alkotóeleme jelentősen csökkenti valamely emberi betegség kialakulásának valamely kockázati tényezőjét;
A következő sorokban egyrészt a fenti állításokat vizsgáljuk konkrét példa alapján, másrészt, a termékeink vitamin és ásványi anyag táblázata alapján kiválasztott, az átlagosnál nagyobb mértékben szereplő anyagok információit és az azokra vonatkozó állításokat tekintjük át.
Mi az, ami tehát várható?
Mindenképp beszélnünk kell a szénhidrátokról. E tekintetben a kukoricakeményítőről, a lassan felszívódó szénhidrátokról, az IR-ről és a CH csökkentett állításról kell, hogy említést tegyünk.
Vitaminok és ásványi anyagok kapcsán szükséges elemeznünk:
Kezdjük az első kettővel!
A vas
Vashiány- sokunk számára ismerős.
Vas nélkül az oxigén nem lenne képes eljutni a sejtekhez, vagyis a vas kellő mennyiségű jelenléte esszenciális a szervezet életképességének szempontjából.
A vas legnagyobb mennyiségben állati eredetű élelmiszerekkel kerül be a szervezetbe. Jelentős vasforrás a hús, a tej, a tojás. Ugyanakkor például a sóska és a spenót is nagy mennyiségű vasat tartalmaz. Napi 14 mg vas bevitelére lenne szükség, ám a felmérések szerint ez a legritkább esetben fordul elő, amelynek gyakorlati következménye a vashiányos betegek viszonylag nagy aránya.
Mit mond a jogszabály?
A vas hozzájárul a normál szellemi működés fenntartásához. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább vasforrás.
A vas részt vesz a normál energiatermelő anyagcserefolyamatokban. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább vasforrás.
A vas hozzájárul a normál vörösvérsejt- és hemoglobin-képződéshez. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább vasforrás.
A vas a szervezetben részt vesz a normál oxigénszállításban. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább vasforrás.
A vas hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább vasforrás.
A vas hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább vasforrás.
A vas szerepet játszik a sejtosztódásban. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább vasforrás.
Forrás:
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:136:0001:0040:HU:PDF
Tiamin
A tiamin néven is ismert B1-vitamin a szénhidrátok, zsírok és alkoholok lebontásához, átalakításához, valamint a szívizom- és idegsejtek megfelelő működéséhez szükséges vitamin.
Legjobb forrása az élesztő, az élesztőkivonat és a máj. A legtöbben gabonakészítményekből jutunk hozzá, ezért jó tudni, hogy a teljes kiőrlésű búza és a többi finomítatlan gabonatermék több tiamint tartalmaz, mint a finomított készítmények. A borsó, a krumpli, a narancs, a tojássárgája és a legtöbb reggelizőpehely is jelentős tiaminforrásnak számítanak.
Mit mond a jogszabály?
A tiamin részt vesz a normál energiatermelő anyagcserefolyamatokban. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább tiaminforrás.
A tiamin hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább tiaminforrás.
A tiamin hozzájárul a normál pszichológiai funkció fenntartásához. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább tiaminforrás.
A tiamin hozzájárul a szív megfelelő működéséhez. Az állítás csak olyan élelmiszer esetében alkalmazható, amely az 1924/2006/EK rendelet mellékletében felsorolt „[VITAMIN(OK) NEVE]- ÉS/VAGY [ÁSVÁNYI ANYAG(OK) NEVE]-FORRÁS” állítás szerint legalább tiaminforrás.
Forrás:
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:136:0001:0040:HU:PDF
Az Európai Parlament és a Tanács 1924/2006/EK rendelete ( 2006. december 20. ) az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/hu/TXT/?uri=CELEX:32006R1924
https://www.pharmaplaza.hu/a_vas_szerepe_szervezetunkben
https://www.vital.hu/b1-vitamin-tiamin