0 Ft

Cart

No products in the cart.

Hírek, cikkek

Cöliákia, a nem cöliákiás lisztérzékenység és a búzaallergia – tünetek 3/3

A búza allergia tünetei

A búzaallergia az ételallergia egy fajtája, amely a szervezet immunrendszerét arra készteti, hogy reagáljon bizonyos búzában található fehérjékre, beleértve a glutént és más vegyületeket.
A búza allergia gyakrabban fordul elő gyermekeknél, mint felnőtteknél. Valójában a becslések szerint a gyermekek körülbelül 65%-a 12 éves korára túlnő a búzaallergián.

Nem is merek már nem idézni Szendi Gábortól:
„A mai kenyérgabona őseit és leszármazottait évezredeken át termesztették és fogyasztották a Föld különböző tájain. Pl. a mediterrán országokban és Közép-Európában az “A” genomú T. monococcum-ot termesztették évezredeken át. A bronzkori Egyiptomban az “A+B” genomú T. turgidum spp. Dicoccum-t termesztették, és ez volt a rómaiak gabonája is (Vincentini és mtsi., 2007). A vizsgálatok többszörösen igazolták, hogy a mai kenyérgabona gluténérzékenységet okozó hatásáért a “D” genom a felelős, és az “A” és “B” genomot tartalmazó fajták nem, vagy sokkal kevésbé okoznak gluténérzékenységi tüneteket (van Herpen és mtsi., 2006; Salentijn és mtsi., 2009). Pl. a ma is termesztett alakor (einkorn, Tricitum monococcum), amely “A” genomú, és alfa-gliadint nem tartalmaz. Más “A+B” genomot tartalmazó búzafajták (pl. Triticum turgidum) sem tartalmaznak alfa-gliadint. Ettől persze gluténérzékenyek számára ezek a gabonafélék sem fogyaszthatók, de ezek fogyasztása során kisebb a kockázata a gluténérzékenység kialakulásának. Az utóbbi száz évben a búzanemesítők tudatosan szelektálták és keresztezték azokat a fajtákat, amelyeknek magas volt a glutén tartalma, mert ettől lesz nyúlós a tészta, s válik kelesztésre, ill. tésztakészítésre alkalmassá. A másik szempont a tápérték növelése volt, azaz a nemesítők minél nagyobb fehérjetartalmat akartak elérni (van den Broeck és mtsi., 2010). van den Broeck és mtsi. 36 mai kenyérgabonát elemeztek végig az alfa-gliadin tartalom alapján és úgy találták, hogy a ma forgalomban lévő gabonafajták közt sajnálatos módon már nincs jelentős különbség az alfa-gliadin tartalom szempontjából. A szerzők szerint ennek, és a drasztikusan megnövekedett gabonafogyasztásnak, valamint a glutén nyakló nélküli élelmiszeripari és gyógyszeripari felhasználásnak köszönhető, hogy egyre nő a gluténérzékenyek száma.”

Mégis mi változott?
Őszi búzából csaknem 84 ezer hektárról közel 530 ezer tonna termést takarítottak be, a termésátlag 6,3 tonna volt hektáronként. Őszi árpát 22 600 hektáron vetettek, 7 tonna lett a termésátlag, csaknem 160 ezer tonna az össztermés. Őszi káposztarepcét 16 420 hektárról gyűjtöttek be, 2,7 tonna a termésátlag, az össztermés meghaladja a 44 ezer tonnát – tájékoztatta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatósága kedden az MTI-t.
https://www.agroinform.hu/szantofold/meglepo-termeseredmenyek-egekbe-szoko-buza-es-repcearak-50395-001
A búza termésátlaga az évszázadban csak az 1950-es évek végén kezdett számottevően és tartósan emelkedni. A növekedés az 1980-as évek végéig tartott, amikorra több év átlagában megközelítette a hektáronkénti 5 tonnás értéket A búzatermelés a több évtizedes 2 millió tonna körüli mennyiségről elmozdulva az 1960-as években gyors növekedésnek indult. Ez az 1980-as évek második feléig tartott, ekkor több év átlagában 6 millió tonna felett volt a termelt búza mennyisége. A termésnek közel egynegyede kivitelre került. Az 1990-es évek elején a termelés visszaesett.
https://mek.oszk.hu/02100/02185/html/304.html

Mi volt igazán régen?
https://agroforum.hu/szakcikkek/novenytermesztes-szakcikkek/regi-magyar-kenyer-es-regi-magyar-buzafajtak/

Akkor kiválóak voltak a régi fajták, viszont akkor miért nem termesztik most is őket?
A válasz egyszerű: szerény volt a termőképességük, betegségre fogékonyak voltak és magas száruk miatt gyakran megdőltek, a gépi aratásra alkalmatlanok voltak.
A hektáronkénti 12-16 mázsa termés az 1926-1930-as években is komoly gazdálkodási problémákat okozott, mert a búza ára 1930-ra olyan alacsony lett, hogy számos helyen nem fedezte a termelés költségeit.

A feljlődés tehát nem „tünetmentes”

A búzaallergia leggyakoribb tünetei tehát:

  1. Bőrkiütés
    A glutén intolerancia más típusaihoz hasonlóan a búzaallergia is társulhat bizonyos bőrbetegségekhez.
    Különösen a búzaallergia okozhat csalánkiütést. Ez egyfajta bőrkiütés, amelyet viszketés, bőrpír és gyulladás jellemez.
    Ez a reakció általában röviddel azután jelentkezik, hogy egy személy búzatermékeket fogyaszt, és idővel lassan magától alábbhagy.
  2. Emésztési problémák
    A tanulmányok azt mutatják, hogy a búzára allergiás emberek gyakran emésztési problémákról számolnak be, például:

hányinger
hányás
gyomorgörcsök
hasmenés

Az ételallergia egyéb emésztési tüneteket is kiválthat, beleértve (66):
puffadás
fájdalom
emésztési zavar

Ez a szervezet immunválaszának köszönhető, amely akkor vált ki, ha egy allergént, például búzát fogyasztanak.

  1. Orrdugulás
    A tüsszögés, az orrdugulás és az orrfolyás szintén búzaallergia jelei lehetnek.

Ezek a tünetek különösen gyakoriak a Baker-asztmában szenvedőknél. Ez egy allergiás állapot, amelyet a kenyérliszt gyakori belélegzése okoz, ami fokozott érzékenységet eredményez a búzával vagy más gabonákkal szemben.

Egy 162 kenyérgyári dolgozón végzett vizsgálat szerint a Baker-asztma tüneteit tapasztalók közel 89%-a orrdugulásról is beszámolt.

  1. Anafilaxia
    Az anafilaxia egy súlyos allergiás reakció, amely kezelés nélkül életveszélyes lehet.

Számos súlyos tünetet okozhat, beleértve a duzzanatot, csalánkiütést, hányingert, hányást és légzési nehézséget, miután allergénnel, például búzával érintkezik.

Bár a tünetek általában az expozíció után perceken belül jelentkeznek, akár egy órával később is jelentkezhetnek.

A kezelés általában epinefrin alkalmazását foglalja magában, egy olyan gyógyszert, amelyet közvetlenül a bőrbe fecskendeznek be az anafilaxia fellépése után.

ÖSSZEFOGLALÁS
A búzaallergia olyan ételallergia, amely bőrkiütéseket, emésztési problémákat, orrdugulást és anafilaxiát okozhat.

A gluténérzékenységnek számos tünete lehet. Ne feledje azonban, hogy a fenti listán szereplő tünetek többségének más magyarázata is lehet.

Mindazonáltal, ha ezek közül néhányat rendszeresen tapasztal, nyilvánvaló ok nélkül, akkor előfordulhat, hogy az étrendjében lévő gluténre reagál. Beszéljen egy egészségügyi szakemberrel arról, hogy mi lehet a legjobb megoldás az Ön számára.

Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/signs-you-are-gluten-intolerant
https://www.tenyek-tevhitek.hu/gluten-uj-megvilagitasban.htm
https://www.agroinform.hu/szantofold/meglepo-termeseredmenyek-egekbe-szoko-buza-es-repcearak-50395-001
https://mek.oszk.hu/02100/02185/html/304.html
https://agroforum.hu/szakcikkek/novenytermesztes-szakcikkek/regi-magyar-kenyer-es-regi-magyar-buzafajtak/

Ezek is érdekelhetnek …