Cart
No products in the cart.
Évről-évre egyre több embernél jelenik meg az ételintolerancia vagy ételallergia. A magyarországi lakosság közel egyharmada szenved valamilyen ételallergiától- és/vagy –intoleranciától (az európai átlag 22%)., de ezek a számok folyamatosan nőnek. Éppen ezért 3 bejegyzésen keresztül érdekes tényeket mutatunk be az ételallergiával kapcsolatban.
A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (Centers for Disease Control and Prevention) adatai szerint 1997 és 2011 között a gyermekek körében az ételallergiák aránya 3,4%-ról 5,1%-ra nőtt. Az ételallergiák számának növekedése mögött álló egyik elmélet a “higiénia-hipotézis”, amely szerint a gyerekek túl steril környezetben nőnek fel, és nem találkoznak elég baktériummal ahhoz, hogy immunrendszerük megtanulja, mi a jó és mi a rossz. Más kutatások az antibiotikumok fokozott használatára és a D-vitamin hiányára mutattak rá. De egyelőre nincs egyértelmű válasz arra, hogy miért nőnek az arányok.
Az allergiát ki lehet nőni, de ez attól függ, hogy milyen allergiáról van szó és mennyire súlyos. Kutatások kimutatták, hogy a tej- vagy tojásallergiás gyerekek 60-80%-a képes lesz 16 éves korára megenni ezeket az ételeket, de a mogyoróallergiás gyerekeknek csak 20%-a növi ki a betegséget. A bizonyítékok arra is utalnak, hogy a dióféle-allergiát és a hal- vagy kagylóallergiát még nehezebb kinőni: az emberek mindössze 14%-a, illetve 4-5%-a képes ezeket később fogyasztani.
Bár az allergia semmiképpen sem fertőző, mégis előfordulhat, hogy az allergiára való hajlamot “elkapjuk”. A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Orvosi Tanszékének 2018-ban közzétett esettanulmánya szerint egy nőnél mogyoróallergia alakult ki, miután egy mogyoróallergiás donortól kapott tüdőátültetést. Az eset rendkívül ritka volt: a nőt kezelő orvos a LiveScience-nek elmondta, hogy mindössze négy-öt olyan esetről számoltak be, amikor ez valaha is előfordult.
A bélmikrobiom megváltoztatása (manipulálása) talán segíthet az ételallergiák kezelésében. Egy 2004-es, a The Journal of Immunology című folyóiratban megjelent tanulmány megállapította, hogy ha egereket bélbaktériumaitól megszabadítják, akkor allergiás reakció alakul ki náluk a mogyoróra. A kutatók tovább vizsgálják, hogy a bélmikrobiom hogyan befolyásolhatja az allergiás reakciókat. Vegyes eredmények születtek például a probiotikumok használatával, de ígéretes állatkísérleti eredmények születtek a székletátültetéssel kapcsolatban.
Forrás: https://stacker.com/stories/3981/25-facts-about-food-allergies