0 Ft

Cart

No products in the cart.

Hírek, cikkek

Kukoricakeménytő mentes

A kukoricakeményítőt kukoricából nyerik, a glükóz egyik polimere, színtelen szagtalan fehér por. Az élelmiszeriparban dúsítóanyagként használják, felhasználható mártások vagy krémek készítéséhez, ételek besűrítésére. A lisztérzékenyek étrendjének egyik alapanyaga.
Végül is, mi a gond a kukoricakeményítővel?
„Tudtad, hogy a keményítő tartalmú élelmiszerek jobban hizlalnak, mint maga a cukor?”
számos cikket találunk erről a neten. Kezdjük az alapoknál, és törekedjünk a lényegre…

Vannak lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok.

A szénhidrátokról általánosan

  • A szénhidrátok olyan kémiai anyagok, amelyek szénből, oxigénből és hidrogénből épülnek fel, tudományosan szacharidoknak nevezzük őket. Feladatuk, hogy a testünket energiával lássák el. A CH-ok nagy csoportját feloszthatjuk egyszerű és összetett vagy lassú és gyors felszívódású szénhidrátokra.
  • Az egyszerű típusok kevés cukormolekulából állnak, elfogyasztásuk után könnyen megemésztjük őket, szervezetünk pedig azonnal energiához jut belőlük. A szőlőcukor vagy másnéven glükóz a leggyakoribb egyszerű szénhidrátok. Megtalálhatók a fehér lisztből készült péksüteményekben, cukros üdítőitalokban, tésztafélékben és a fehér kristálycukorban is.
  • Az összetett szénhidrátok hosszabb molekulát képeznek, ezért a lebontásuk is több időt igényel. Kiegyensúlyozottabb energiaellátást biztosítanak, mint az egyszerű CH-források, és később éhezünk meg, ha lassú szénhidrátot eszünk. A zabpehely, egyes zöldségfélék vagy hüvelyesek, a barna rizs és a köles mind az összetett szénhidrátokhoz tartoznak

Jók vagy rosszak a szénhidrátok?

  • A szénhidrátokról számos tévhit kering. Ezek többsége károsnak nevezi a szénhidrátfogyasztást, mert akadályozzák a fogyást, valamint a sikeres diéta útjában állnak. Ezeket az álhíreket egyszer s mindenkorra érdemes megcáfolni: a szénhidrátok nélkülözhetetlenek az egészséges életmódhoz. Egy kis biológia: a szénhidrátok azért testünk elsődleges energiaforrásai, mivel a szervezetünk sokkal könnyebben hozzáfér a CH-raktárakhoz (glikogén raktárakhoz), mintha zsírt vagy fehérjét kellene lebontania.
  • Azonban, nem mindegy, hogy mikor, mennyi és milyen szénhidrátot fogyasztunk, főleg, ha prediabétesz vagy cukorbetegség diagnózisa is fennáll.
  • Lassú felszívódású szénhidrát: miért jobb a cukorbetegeknek?

    Cukorbetegek esetében a cél, hogy a túl magas, a túl alacsony vagy az erősen ingadozó vércukorszint a megfelelő terápiának köszönhetően normalizálódjon. Ennek érdekében a cukorbeteg étrend betartása, az életmódváltás és a lassú felszívódású szénhidrátok diétába illesztése kulcsfontosságú.
  • A lassú CH-ok legnagyobb előnye diabétesz esetén, hogy elfogyasztásuk után egyenletesen látják el a testet energiával, mert emésztésük hosszabb ideig tart. Ebből következik, hogy nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet, mint az egyszerű szénhidrátok. A test inzulingörbéje is laposabb marad: a hasnyálmirigynek fokozatosan kell termelnie a cukorbontáshoz szükséges hormont, nem hirtelen kell nagy mennyiségű inzulint előállítania. Cukorbetegség esetén inzulinterápiával vagy gyógyszeres kezeléssel kell pótolni az inzulint, de a folyamat hasonló.

Ahhoz, hogy tudd, milyen hatással van egy-egy élelmiszer a vércukorszintünkre, a glikémiás index nyújt segítséget: a glikémiás index (GI) megmutatja, hogy az elfogyasztott élelmiszer milyen hatással van a vércukorszintünkre. GI-je kizárólag olyan élelmiszereknek van, melyek tartalmaznak szénhidrátot. A húsok, halak GI indexe 0. A glikémiás index 0 és 100 közötti szám lehet. A viszonyítást a glükóz (szőlőcukor) indexével végzik. A GI-t úgy állapítják meg, hogy összehasonlítják az adott élelmiszer és a glükóz vércukorszintre gyakorolt hatását.

Miért fontos ez?

Az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztása csökkenti a hízási hajlamot, segíti a fogyást, javítja a vércukorszintet. Ha alacsony GI-ű ételeket eszünk és több rostot viszünk be a szervezetünkbe, mint korábban, akkor a máj egészséges működését is segítjük.
Tehát visszatérve az elejére, a keményítő jobban hizlal, mint a cukor. – és akkor valóban legyen az az alap élelmiszere a gluténérzékenyeknek?
A tények-tévhitek oldalt sok szempontból kedvelem. Néha szkeptikusan is fogadom az ott elhangzott infókat, de mégis, kell ez nekünk? Olvassuk, hogy mit írnak erről:

„Miért nem létezik “biztonságos keményítő”?

Amikor megemelkedik a glükózszint, akkor megemelkedik az inzulinszint, ami megnöveli az inzulinrezisztenciát, ami lényegében az összes krónikus betegség gyökere, és felgyorsítja az öregedés folyamatát. Dr. Rosedale ugyancsak rámutat, hogy ellentétben Jaminet feltevésével, miszerint van egy vércukorszint küszöb, ami meghatározza, hogy az elfogyasztott szénhidrát hasznos vagy káros lesz, ilyen küszöb nem létezik.

“Egész egyszerűen: minél magasabbra szökik a vércukorszint, annál több kárt okoz. Ez teljesen világos, és ez le is zárhatja a témát.”

Mivel nem létezik biztonságos vércukorszint küszöb, Dr. Rosedale szerint a “biztonságos keményítők” kérdése sem releváns.

A cukor nem egy esszenciális tápanyag.

A legtöbben talán tudják, hogy a szervezetnek szüksége van glükózra (ez a “vércukor”) a működéshez. Enélkül nem tudnánk életben maradni. Itt fontos megértenünk, hogy a vita arról szól, hogy vajon szükséges-e a szervezet számára cukrot felvenni az étrendből, vagy a glükoneogenezis (az a metabolikus pálya, amely nem-szénhidrát forrásokból glükózt termel) az ideális mechanizmus.

Dr. Rosedale eloszlatja azt a hitet, hogy a cukor egy szükséges étrendi elem (kivéve hipoglikémiás krízisben):
“Nem szükséges cukrot vagy keményítőt fogyasztani. Ha lenne ilyen szükséglet, akkor esszenciális tápanyag lenne, ami a glükózról nem mondható el. Semelyik esszenciális tápanyagokat (amit muszáj kívülről bevinnünk, mert a szervezet nem tudja maga előállítani) felsoroló listában sem szerepel. Ha léteznek “glükózhiány tünetek”, az nem a glükóz hiányából fakad.”

Forrás:
https://www.nosalty.hu/alapanyag/kukoricakemenyito?
https://cukromcukrom.hu/lassu-felszivodasu-szenhidrat-a-cukorbetegek-etkezeseben/
https://eletmod-navigator.hu/a-cukor-az-cukor/
https://www.mindmegette.hu/gi-dieta-kemenyito-jobban-hizlal-mint-a-cukor-50671/#:~:text=Fogyni%20szeretn%C3%A9l%2C%20vagy%20v%C3%A9rcukorprobl%C3%A9ma%20miatt,v%C3%A9rcukor%20szintj%C3%A9t%2C%20mint%20a%20cukor
https://www.tenyek-tevhitek.hu/biztonsagos-kemenyitok-nincsenek.htm

Ezek is érdekelhetnek …