Cart
No products in the cart.
A kukoricakeményítőt kukoricából nyerik, a glükóz egyik polimere, színtelen szagtalan fehér por. Az élelmiszeriparban dúsítóanyagként használják, felhasználható mártások vagy krémek készítéséhez, ételek besűrítésére. A lisztérzékenyek étrendjének egyik alapanyaga.
Végül is, mi a gond a kukoricakeményítővel?
„Tudtad, hogy a keményítő tartalmú élelmiszerek jobban hizlalnak, mint maga a cukor?”
számos cikket találunk erről a neten. Kezdjük az alapoknál, és törekedjünk a lényegre…
Vannak lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok.
A szénhidrátokról általánosan
Jók vagy rosszak a szénhidrátok?
Ahhoz, hogy tudd, milyen hatással van egy-egy élelmiszer a vércukorszintünkre, a glikémiás index nyújt segítséget: a glikémiás index (GI) megmutatja, hogy az elfogyasztott élelmiszer milyen hatással van a vércukorszintünkre. GI-je kizárólag olyan élelmiszereknek van, melyek tartalmaznak szénhidrátot. A húsok, halak GI indexe 0. A glikémiás index 0 és 100 közötti szám lehet. A viszonyítást a glükóz (szőlőcukor) indexével végzik. A GI-t úgy állapítják meg, hogy összehasonlítják az adott élelmiszer és a glükóz vércukorszintre gyakorolt hatását.
Miért fontos ez?
Az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztása csökkenti a hízási hajlamot, segíti a fogyást, javítja a vércukorszintet. Ha alacsony GI-ű ételeket eszünk és több rostot viszünk be a szervezetünkbe, mint korábban, akkor a máj egészséges működését is segítjük.
Tehát visszatérve az elejére, a keményítő jobban hizlal, mint a cukor. – és akkor valóban legyen az az alap élelmiszere a gluténérzékenyeknek?
A tények-tévhitek oldalt sok szempontból kedvelem. Néha szkeptikusan is fogadom az ott elhangzott infókat, de mégis, kell ez nekünk? Olvassuk, hogy mit írnak erről:
„Miért nem létezik “biztonságos keményítő”?
Amikor megemelkedik a glükózszint, akkor megemelkedik az inzulinszint, ami megnöveli az inzulinrezisztenciát, ami lényegében az összes krónikus betegség gyökere, és felgyorsítja az öregedés folyamatát. Dr. Rosedale ugyancsak rámutat, hogy ellentétben Jaminet feltevésével, miszerint van egy vércukorszint küszöb, ami meghatározza, hogy az elfogyasztott szénhidrát hasznos vagy káros lesz, ilyen küszöb nem létezik.
“Egész egyszerűen: minél magasabbra szökik a vércukorszint, annál több kárt okoz. Ez teljesen világos, és ez le is zárhatja a témát.”
Mivel nem létezik biztonságos vércukorszint küszöb, Dr. Rosedale szerint a “biztonságos keményítők” kérdése sem releváns.
A cukor nem egy esszenciális tápanyag.
A legtöbben talán tudják, hogy a szervezetnek szüksége van glükózra (ez a “vércukor”) a működéshez. Enélkül nem tudnánk életben maradni. Itt fontos megértenünk, hogy a vita arról szól, hogy vajon szükséges-e a szervezet számára cukrot felvenni az étrendből, vagy a glükoneogenezis (az a metabolikus pálya, amely nem-szénhidrát forrásokból glükózt termel) az ideális mechanizmus.
Dr. Rosedale eloszlatja azt a hitet, hogy a cukor egy szükséges étrendi elem (kivéve hipoglikémiás krízisben):
“Nem szükséges cukrot vagy keményítőt fogyasztani. Ha lenne ilyen szükséglet, akkor esszenciális tápanyag lenne, ami a glükózról nem mondható el. Semelyik esszenciális tápanyagokat (amit muszáj kívülről bevinnünk, mert a szervezet nem tudja maga előállítani) felsoroló listában sem szerepel. Ha léteznek “glükózhiány tünetek”, az nem a glükóz hiányából fakad.”
Forrás:
https://www.nosalty.hu/alapanyag/kukoricakemenyito?
https://cukromcukrom.hu/lassu-felszivodasu-szenhidrat-a-cukorbetegek-etkezeseben/
https://eletmod-navigator.hu/a-cukor-az-cukor/
https://www.mindmegette.hu/gi-dieta-kemenyito-jobban-hizlal-mint-a-cukor-50671/#:~:text=Fogyni%20szeretn%C3%A9l%2C%20vagy%20v%C3%A9rcukorprobl%C3%A9ma%20miatt,v%C3%A9rcukor%20szintj%C3%A9t%2C%20mint%20a%20cukor
https://www.tenyek-tevhitek.hu/biztonsagos-kemenyitok-nincsenek.htm