0 Ft

Cart

No products in the cart.

Hírek, cikkek

Magyarországi helyzet vastag- és végbél daganat kialakulása, megelőzése

Magyarországon a felnőtt lakosság 15-20%-ának, azaz majdnem minden ötödik felnőttnek vannak emésztőrendszeri panaszai. A gyulladásos bélbetegséggel (Crohn-betegség, Colitis Ulcerosa) diagnosztizált betegek száma pedig közel 45 ezer itthon.

Sajnos évente körülbelül 215000 európai lakos veszíti el az életét vastag- és végbéldaganatban. Daganatos megbetegedések közül a vastag- és bégbéldaganat a második leggyakoribb betegség. Ha a magyarországi adatokat nézzük, a magyar férfiak körében fordul elő a leggyakrabban ez a fajta daganatos megbetegedés. Összehasonlítva az európai átlaggal, a férfiaknál kétszer nagyobb az esély arra, hogy találkoznak a kolorektális rák diagnózissal, és sajnos a nőknél is hasonlóan rossz az arány.

Mik a vastag- és végbél daganat leggyakoribb tünetei? A betegség okai között számos olyan tényező megtalálható, ami sajnos sok ember életében jelen van. A jelentős mértékű alkoholfogyasztás és a feldolgozott élelmiszerek nagy mennyiségben való fogyasztása is nagyban befolyásolhatja a rák kialakulását. Kutatások bebizonyították, hogy mindegy tizedik kolorektális daganat diagnosztizálásáért az alkoholfogyasztás a felelős. A feldolgozott élelmiszerek elkerülése a mai rohanó világban sokaknak fejtörést és nehézséget okoz, ugyanakkor tudatos táplálkozással és egészséges életmóddal ezen az arányon lehet javítani. A dohányzás, alacsony kálcium bevitel és nem utolsó sorban a genetikai tényezők is mind olyan tények, amik elősegítik és támogatják a vastag- és végbélrák kialakulását.

Hogyan előzhető meg a kolorektális daganat?

Azon kívül, hogy rendszeresen résztveszünk vastagbélrák-szűréseken, ez mellett a mindennapokban is tehetünk a daganatos megbetegedés kialakulása ellen. A mérsékelt alkoholfogyasztás, az egészséges testsúly elérése és megtartása és a dohányzás mellőzésével is már sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a kolorektális daganatot. Emellett kiemelten fontos a rendszeres fizikai aktivitás és sport szerepe, a feldolgozott élelmiszerek, telített zsírok fogyasztásának csökkentése és a fokozott kálcium és rostbevitel.

A kolorektális daganat során számos olyan tünet van, ami arra hívhatja fel a figyelmünket, hogy szükségszerű szűrésre elmenni. Ilyen például a végbélből származó vérzés, a véres széklet, a székelési szokások megváltozása, hasi fájdalom, étvágycsökkenés vagy indokolatlan fogyás. Sajnos azonban a ezek tünetek észlelésekor már sok esetben előrehaladott állapotban van a betegség. Fontos megemlíteni, hogy a korai felismerésre a vastagbélrák-szűrés az első és legfontosabb lépés. Minél korábban ismerik fel vagy diagnosztizálják a daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra és arra, hogy a betegséget már a korai stádiumban észrevegyék.

A korai stádiumban felismert vastag-és végbél daganatok esetén a betegek 90 %-a 5 évnél hosszabb időt él, míg ugyanez az arány 2. stádiumban diagnosztizált eseteknél már csak 71 %.

Kiemelten fontos felhívni a figyelmet a rendszeres a vastag- és végbélszűrésre, hiszen a szűréseken való részvétel és az időben történő felismerés 20-30 %-kal csökkentheti az esélyét a kolorektális rákban való elhalálozásnak.

Forrás:

https://www.egeszsegkalauz.hu/gyogymodok/gyogyszerterapia/ezert-listavezeto-magyarorszag-a-vastagbelrak-megbetegedesben-europaban/5dtmpxz

Ezek is érdekelhetnek …